NBA Playoffs: Οι Timberwolves κάνουν ράλι από το έλλειμμα 20 πόντων για να ζαλίσουν τους Nuggets στο 7ο παιχνίδι για να φτάσουν στους τελικούς του συνεδρίου

Ο Νίκολα Γιόκιτς και οι Ντένβερ Νάγκετς ήταν έτοιμοι να τερματίσουν το σερί τους χωρίς προβλήματα το βράδυ της Κυριακής.

Πέρασαν ένα προβάδισμα 20 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και έκλεισαν σε μεγάλο βαθμό το αστέρι των Μινεσότα Τίμπεργουλβς, Άντονι Έντουαρντς. Ωστόσο, παρά την πολύ κακή επιθετική εμφάνιση στα πρώτα 24 λεπτά, οι Timberwolves έκαναν τη μεγαλύτερη επιστροφή στο ημίχρονο στην ιστορία του 7ου αγώνα του ΝΒΑ.

Οι Τίμπεργουλβς κατέπληξαν τους υπερασπιστές πρωταθλητές με τη νίκη με 98-90 στον 7ο αγώνα της ημιτελικής σειράς τους την Κυριακή το βράδυ στο Ball Arena. Ξεπέρασαν τους Νάγκετς με 60-37 ενώ ολοκλήρωσαν μια αιώρηση 30 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο.

Η νίκη στέλνει επίσημα τους Timberwolves στην πρώτη τους εμφάνιση στους Τελικούς της Δυτικής Διάσκεψης εδώ και δύο δεκαετίες. Οι Timberwolves είναι πλέον 2-0 όλων των εποχών στο Game 7s.

«Είναι μια ιδιαίτερη στιγμή», δήλωσε ο προπονητής των Timberwolves, Chris Finch, μετά τον αγώνα. «Πρόκειται για μια ομάδα με τον καλύτερο παίκτη στον πλανήτη και η σειρά ήταν άγρια. Αυτό το παιχνίδι ήταν μια μικρογραφία της σειράς.

Μετά από ένα πολύ αργό και αμυντικό ξεκίνημα του παιχνιδιού – και οι δύο ομάδες συνδυάστηκαν για να σουτάρουν μόλις 6-προς-24 από το γήπεδο για να ανοίξουν τη βραδιά – οι Nuggets τελικά ξεκίνησαν πριν το ημίχρονο. Πήραν σερί 18-3 στο τέλος της πρώτης περιόδου και στην αρχή της δεύτερης για να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Κράτησαν τους Τίμπεργουλβς χωρίς γκολ για περισσότερα από πέντε ολόκληρα λεπτά κατά τη διάρκεια αυτής της διαδρομής, στη συνέχεια τους κράτησαν χωρίς σκορ για τα δύο τελευταία λεπτά του ημιχρόνου για να πάρουν προβάδισμα 15 πόντων στο ημίχρονο.

READ  Καλύτερες προσφορές για φορητούς υπολογιστές για την Ημέρα Μνήμης: Εξοικονομήστε εκατοντάδες σε MacBooks, Lenovo, HP και Chromebook

Ο Γιόκιτς είχε ένα double-double 15 ριμπάουντ κατά τη διάρκεια αυτής της γραμμής, ενώ ο Έντουαρντς σούταρε 1-προς-7 από το γήπεδο.

Αλλά με κάποιο τρόπο, αφού ήταν στάσιμοι επιθετικά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι Timberwolves ζωντάνεψαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Αφού υστερούσαν 20 πόντους, πήγαν σε σερί 19-3 και κράτησαν τους Νάγκετς χωρίς γκολ για περισσότερα από έξι ολόκληρα λεπτά. Το Ντένβερ αστόχησε σε 13 από τα 16 τελευταία σουτ του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Έντουαρντς, παρά το βάναυσο σερί βολών, έκανε ένα τρελό τρίποντο πίσω από τον Άαρον Γκόρντον για να ξεκινήσει το παιχνίδι και να μειώσει το έλλειμμα σε μόλις έναν πόντο στα τέλη της περιόδου. Κέρδισε με 28-9.

Οι Timberwolves δεν σταμάτησαν εκεί. Διατήρησαν ένα βήμα μπροστά από τους Νάγκετς στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Rudy Gobert βύθισε ακόμη και ένα fadeaway jumper στις αρχές της περιόδου.

Στη συνέχεια, ο Nas Reed εμφανίστηκε για να κλείσει τη βραδιά. Εκτέλεσε ένα γελοίο ντανκ-μπακ πάνω από τον Τζόκιτς για να βάλει τους Τίμπεργουλβς επτά στα τελευταία λεπτά προτού στήσει τον Έντουαρντς για ένα γρήγορο διάλειμμα τρίποντων δευτερόλεπτα αργότερα. Ακριβώς έτσι, μια ανατροπή 30 πόντων ολοκληρώθηκε και οι Timberwolves είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Αν και οι Νάγκετς δεν αποχώρησαν, οι Τίμπεργουλβς σφράγισαν επίσημα τη νίκη των οκτώ πόντων στο τελευταίο λεπτό.

«Η σεζόν τελείωσε, αυτό είναι το πιο δύσκολο κομμάτι», απογοητευμένος ο προπονητής των Νάγκετς, Μάικλ Μαλόουν είπε μετά το παιχνίδι. “F*** είναι 20. Η σεζόν τελείωσε και δεν καταλαβαίνεις. Η σεζόν τελείωσε και είναι δύσκολο.”

Ο Karl-Anthony Towns ηγήθηκε των Timberwolves στη νίκη με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Έντουαρντς είχε 16 πόντους, όλοι εκτός από τέσσερις ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο, μαζί με οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ. Ήταν 6 στα 24 από το γήπεδο και 2 στα 10 από τη γραμμή των 3 πόντων. Ο Jaden McDaniels τερμάτισε με 21 πόντους. Οι Timberwolves εκτέλεσαν 10-από-34 πίσω από το τόξο ως ομάδα και λιγότερο από 40% από το γήπεδο ως μονάδα.

READ  Ο πρόεδρος της Ταϊβάν λέει ότι τα νησιά παλεύουν για τη δημοκρατία, όπως και η Ουκρανία

Ο Γιόκιτς τερμάτισε με 34 πόντους, 19 ριμπάουντ και επτά ασίστ. Σούταρε μόλις 2-προς-10 πίσω από το τόξο. Ο Μάρεϊ τελείωσε με 35 πόντους σε 4-for-11 σουτ πίσω από το τόξο. Και οι δύο ήταν οι μόνοι παίκτες των Νάγκετς που σημείωσαν διψήφιο αριθμό στη βραδιά και οι Νάγκετς πήραν μόνο πέντε πόντους από τον πάγκο.

Τώρα που κέρδισαν τους Νάγκετς, οι Τίμπεργουλβς θα προκριθούν στους Τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας, όπου περιμένουν ο Λούκα Ντόντσιτς και οι Ντάλας Μάβερικς.

Οι Μάβερικς απέκλεισαν τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ στους ημιτελικούς το βράδυ του Σαββάτου στο Ντάλας. Ο Ντόντσιτς σημείωσε το τρίτο σερί triple-double του ενώ οδήγησε τους Μάβερικς σε μια νίκη σερί 4-2 που κατέκτησε επίσημα την πρώτη θέση στη Δυτική Περιφέρεια. Οι Mavericks βρίσκονται τώρα στους δεύτερους τελικούς συνεδρίων τις τελευταίες τρεις σεζόν.

Ο πρώτος αγώνας των τελικών της Δυτικής Περιφέρειας έχει οριστεί για την Τετάρτη το βράδυ στη Μινεάπολη. Αυτή είναι η δεύτερη εμφάνιση των Timberwolves στους τελικούς του συνεδρίου. Έπεσαν στους Λος Άντζελες Λέικερς στη σειρά του 2004.