NBA Playoffs: Οι Celtics κερδίζουν 4 αγώνες επί των Heat, έχασαν τον Kristaps Porzingis από τραυματισμό στη γάμπα

Οι Μπόστον Σέλτικς πήραν ένα μεγάλο παιχνίδι από τον Ντέρικ Γουάιτ στη νίκη με 102-88 επί των Μαϊάμι Χιτ το βράδυ της Δευτέρας.

Αμέσως όμως έστρεψαν την προσοχή τους στον Κρίσταπς Πορζίνγκις, ο οποίος σταμάτησε στο δεύτερο τέταρτο με τραυματισμό στη γάμπα χωρίς επαφή και αναγκάστηκε να πάει στα αποδυτήρια. Αντικαταστάθηκε στο αρχικό σχήμα από τον Αλ Χόρφορντ μετά το ημίχρονο και δεν επέστρεψε στο παιχνίδι.

Με τη νίκη, οι Σέλτικς προηγούνται με 3-1 σερί σε ένα κλειστό παιχνίδι στη Βοστώνη. Η κατάσταση του Πορζίνγκις για εκείνο το παιχνίδι τη Δευτέρα το βράδυ και μετά ήταν ασαφής.

Η Βοστώνη προηγήθηκε με 47-31 στα τέλη του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Πορζίνγκις πήρε μια πάσα από τον Τζέιλεν Μπράουν σε ένα σετ μισού γηπέδου, στη συνέχεια έχασε τον έλεγχο της μπάλας ενώ τράβηξε με εμφανή πόνο. Σήκωσε αμέσως το χέρι του για να βγει από το παιχνίδι και άρχισε να κουτσαίνει.

Οι Celtics τον έθεσαν ως αμφίβολο στο ημίχρονο με τέντωμα στη δεξιά γάμπα. Ο Adrian Wojnarowski του ESPN ανέφερε Ο Πορζίνγκις έχει προγραμματιστεί για απεικόνιση την Τρίτη κατά τη διάρκεια του τρίτου τριμήνου και οι πρώτες ενδείξεις δείχνουν ότι δεν υποφέρει από τραυματισμό στον αχίλλειο τένοντα.

Ο Πορζίνγκις φάνηκε να προσαρμόζει μερικά πράγματα πριν φύγει από το παρκέ. Μπήκε κουτσαίνοντας στο transition μετά από μια αστοχία των Σέλτικς.

Ήταν στο παιχνίδι μόνο για να φύγει από το παρκέ κουτσαίνοντας λίγες στιγμές αργότερα. Αυτός Φαίνεται στα παπούτσια για περπάτημα Μετά το παιχνίδι στα αποδυτήρια. Ο τραυματισμός είναι ένα σημαντικό πλήγμα για τη Βοστώνη εάν ο Πορζίνγκις αναγκαστεί να χάσει παρατεταμένο χρόνο.

READ  Ο Jack Dorsey λέει ότι ο Elon Musk δεν έπρεπε να είχε αγοράσει το Twitter

Ο Πορζίνγκις ήταν καθοριστικός για τους Σέλτικς καθώς σημείωσαν το καλύτερο ρεκόρ 64-18 στο ΝΒΑ στην κανονική περίοδο στην πρώτη του σεζόν με τη Βοστώνη. Είχε μέσο όρο 20,1 πόντους, 7,2 ριμπάουντ και 1,9 τάπες ανά παιχνίδι, ενώ σουτάρει 51,6% από το παρκέ και 37,5% από 3 κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις αποχώρησε από τον αγώνα 4 της Δευτέρας με τραυματισμό στη γάμπα.  (Michael Laughlin/Reuters)

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις αποχώρησε από τον αγώνα 4 της Δευτέρας με τραυματισμό στη γάμπα. (Michael Laughlin/Reuters)

Με τον Πορζίνγκις να βρίσκεται στο περιθώριο και τους All-Stars της Βοστώνης να δυσκολεύονται από το γήπεδο, ο Γουάιτ ανέλαβε επιθετικά. Ξεκίνησε καυτός με έξι τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε με 38 πόντους που είχε 38 πόντους μαζί με τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ και τρεις τάπες.

Το σύνολο πόντων ήταν υψηλό στα πλέι οφ για τον White. Σούταρε 15 στα 26 από το γήπεδο και 8 στα 15 από το τρίποντο. Κανένας άλλος βασικός των Σέλτικς δεν σούταρε 50% ή καλύτερα από το γήπεδο.

Πίσω από το καυτό ξεκίνημα του White, οι Celtics προηγήθηκαν με 34-24 στο πρώτο δεκάλεπτο. Έκανε ένα τρίποντο στο δεύτερο δεκάλεπτο για να διευρύνει το προβάδισμα της Βοστώνης σε 47-31.

Είχε 22 πόντους στο ημίχρονο καθώς η Βοστώνη πήγε στο ημίχρονο με 53-36.

Η Βοστώνη σημείωσε τους πρώτους πέντε πόντους του δευτέρου ημιχρόνου και απείλησε να σταματήσει το παιχνίδι πριν από το τέταρτο δεκάλεπτο. Όμως, τα ψυχρά σουτ του Μαϊάμι στο πρώτο ημίχρονο (35,6%) υποχώρησαν και οι Χιτ έκαναν ράλι για να κλείσουν τη διαφορά στο 91-78 με 5:22 να απομένουν.

Στη συνέχεια, οι Σέλτικς πήραν έναν ακόμη φόβο τραυματισμού. Με 5:04 να απομένουν, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε τη μπάλα στην κορυφή του κλειδιού όταν οι διαιτητές σφύριξαν για ένα φάουλ στον Χιτ γκαρντ Πάτι Μιλς.

READ  Ο Walt Nauta είναι πιστός του Τραμπ που θα μπορούσε να αντιμετωπίσει ποινή φυλάκισης αφού δούλεψε για αυτόν

Στη συνέχεια ο Τέιτουμ προσπάθησε να σουτάρει μετά το σφύριγμα. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο προκάλεσε το σουτ και ο Τέιτουμ έπεσε στο πόδι του Αντεμπάγιο, στρίβοντας τον αριστερό του αστράγαλο. Ο Τέιτουμ συστράφηκε στο πάτωμα από τον πόνο για αρκετές στιγμές και τελικά σηκώθηκε με τη βοήθεια των συμπαικτών του.

Οι υπεύθυνοι πήγαν στο μόνιτορ επανάληψης για να ελέγξουν το έργο. Δόθηκε κραυγαλέο φάουλ στον Adebayo επειδή προσγειώθηκε στα πόδια του Tatum.

Ο Τέιτουμ ήταν καλά και επέστρεψε στο γήπεδο για να πετύχει δύο ευκρινείς ελεύθερες βολές. Το παιχνίδι τελείωσε το σερί Heat και η Βοστώνη έκλεισε το παιχνίδι χωρίς άλλη πρόκληση από το Μαϊάμι.

Ο Τέιτουμ τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε μια βραδιά εκτός σουτ (5 από 14). Ο Μπράουν σούταρε 7 στα 18 από το γήπεδο με 17 πόντους και έξι ανατροπές. Το σουτ του White ήταν ένα διαφοροποιητικό σε μια κατά τα άλλα άθλια βραδιά για τη Βοστώνη.

Ο Αντεμπάγιο ήταν επικεφαλής του Μαϊάμι με 25 πόντους, 17 ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Ο Tyler Herro είχε 19 πόντους και ο Caleb Martin 18 πόντους. Κανένας άλλος παίκτης των Χιτ δεν σημείωσε διψήφιο γκολ. Οι Σέλτικς έκαναν 13 ανατροπές στους Χιτ, κέρδισαν το ριμπάουντ με 46-42 και περιόρισαν το Μαϊάμι στο 40,7% σουτ από το παρκέ και στο 27,3% (9 από 33) από το εύρος των 3 πόντων.

Η σειρά επιστρέφει στη Βοστώνη για το παιχνίδι 5, όπου οι Σέλτικς μπορούν να προχωρήσουν στον 2ο γύρο με νίκη.