NBA Playoffs: Οι Καβαλίερς κυριάρχησαν στους Σέλτικς με 118–94 στο 2ο παιχνίδι στη Βοστώνη.

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς κέρδισαν τελικά τον πρώτο τους αγώνα δρόμου στα πλέι οφ του ΝΒΑ, νικώντας τους Μπόστον Σέλτικς και τους ΤΔ Γκάρντεν με 118-94 στο 2ο παιχνίδι της σειράς τους του δεύτερου γύρου της Ανατολικής Περιφέρειας. Η σειρά είναι ισόπαλη 1–1 για τον αγώνα 3 του Σαββάτου στο Κλίβελαντ.

Από νωρίς, φαινόταν ότι οι Cavs θα μπορούσαν να κερδίσουν ένα παιχνίδι πλέι οφ χωρίς ο Ντόνοβαν Μίτσελ να σκοράρει τους περισσότερους πόντους τους. Μετά από μέσο όρο 39 πόντων στα τρία τελευταία παιχνίδια πλέι οφ του Κλίβελαντ, ο Μίτσελ είχε μόλις έξι πόντους στο ημίχρονο. Αλλά ανέλαβε στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας 16 στο τρίτο δεκάλεπτο και 29 για το παιχνίδι.

Το Κλίβελαντ επικράτησε των Σέλτικς με 64-40 στο δεύτερο ημίχρονο. Με περίπου πέντε λεπτά να απομένουν για το παιχνίδι, ο προπονητής της Βοστώνης, Τζο Ματζούλα, συμφώνησε και τοποθέτησε το μεγαλύτερο μέρος του πάγκου του στο γήπεδο, ενώ οι οπαδοί των γηπεδούχων αποχώρησαν.

Οι Cavs υστερούσαν εννέα πόντους στο πρώτο τέταρτο, αλλά οι 11 πόντους του Evan Mobley, με τη βοήθεια έξι εκτός πάγκου από τον Carys LeVert, τροφοδότησε ένα σερί 11-0. Το Κλίβελαντ προηγήθηκε με 30-24 στο τέλος του δεκαλέπτου και η Βοστώνη σίγησε τον κόσμο.

Η Βοστώνη επέστρεψε στο δεύτερο τέταρτο, όταν ο Μίτσελ και ο Ντάριους Γκάρλαντ δεν έψαχναν τις βολές τους και οι Μόμπλι και ΛεΒέρτ κρύωσαν. Ο Τζέισον Τέιτουμ οδήγησε όλους τους σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου με 16 πόντους για να πάει μαζί με έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, παρά το ότι σούταρε 3-προς-10 από το γήπεδο. Οι 11 πόντοι του Αλ Χόρφορντ (4-προ-5 σουτ σε τρίποντα) βοήθησαν το ράλι, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα ένα σερί 19-3 των Σέλτικς και την ισοπαλία 54-54 στο ημίχρονο.

READ  Το εμπόριο Damian Lillard θα μπορούσε να επηρεάσει τον στόχο των Warriors Dario Saric - NBC Sports Bay Area & California

Το σκοράρισμα του Mobley επιβραδύνθηκε από φάουλ, αλλά τελείωσε με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Ο LeVert έδωσε ώθηση καθώς οι Mitchell και Garland συνδυάστηκαν για 21 πόντους και έξι ριμπάουντ καθώς έκαναν ζέσταμα. Ο Γκάρλαντ πρόσθεσε 14 πόντους, ενώ ο Ισαάκ Οκόρο και ο Μαξ Στρους από 12 πόντους.

Ο Τέιτουμ μέτρησε συνολικά 25 πόντους για τους Σέλτικς, αλλά σούταρε 7-προς-17 από το γήπεδο. Κανείς άλλος στην ενδεκάδα της Βοστώνης δεν σουτάρει καλύτερα. Ο Ντέρικ Γουάιτ πέτυχε 10 πόντους σε βολές 3 προς 11 (συμπεριλαμβανομένου 1 προς 8). Ο Τζέιλεν Μπράουν είχε μια υπέροχη βραδιά στα σουτ, σημειώνοντας 19 πόντους σε βολές 7 προς 15.

Τα εξωτερικά σουτ ήταν ένα πρόβλημα για τους Καβαλίερς κατά τη διάρκεια των πλέι οφ, αλλά πέτυχαν μια σημαντική επιτυχία στα σουτ 3 πόντων στο παιχνίδι 3. Το Κλίβελαντ σούταρε 46 τοις εκατό (13-από-28) πίσω από το τόξο, με κορυφαίο το 5-από-7 του Μίτσελ. Επίδοση 4-για-5 με τον Garland. Ο Στρους πρόσθεσε άλλους δύο από το εύρος των 3 πόντων, ενώ ο Μόμπλι και ο Οκόρο πέτυχαν από έναν.

Εν τω μεταξύ, οι Σέλτικς δυσκολεύτηκαν να σουτάρουν το βράδυ της Πέμπτης. Η Βοστώνη έκανε το 23 τοις εκατό των προσπαθειών της για 3 πόντους, 8-από-35. Εκτός από τη βραδιά του White 1-for-8, ο Brown έκανε 0-for-6 και ο Jrue Holiday 0-for-2 καθώς συνέχιζε τους αγώνες μετά την σεζόν.

Ο Τζάρεντ Άλεν έχασε τον πέμπτο συνεχόμενο αγώνα πλέι οφ για τους Καβς με τραυματισμό στο δεξί πλευρό, ενώ ο Κρίσταπς Πορζίνγκις έμεινε εκτός για τα δύο τελευταία παιχνίδια των Σέλτικς με τραυματισμό στη γάμπα.

READ  Το melee της Νότιας Καρολίνας-LSU κατέρρευσε κατά τη διάρκεια ενός εντυπωσιακού σαββατοκύριακου γυναικείου μπάσκετ. 'Πρέπει να το φτιάξω'

Ο 3ος αγώνας των Σέλτικς-Καβαλίερς είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο στο Κλίβελαντ. Προβάλλεται στο ABC στις 20:30 ET.