March Madness: Όχι. 13 Ο Γέιλ σόκαρε και πάλι το αρ. 4 Auburn 78-76

Οχι. 13 Ο Γέιλ επέστρεψε από το έλλειμμα 10 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο για να κερδίσει τον Νο. 4 με 78-76 από τον Auburn, ο Auburn είχε αμέτρητες ευκαιρίες να ισοφαρίσει ή να προηγηθεί στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα.

Οι Tigers πήραν προβάδισμα με 61-51 με 9:53 να απομένουν πριν ο Yale σιγά-σιγά αποχωρήσει από την ξηρασία με σκορ στο Auburn. Οι Tigers πέρασαν περισσότερα από τρία λεπτά χωρίς να σκοράρουν καθώς ο Yale μείωσε το προβάδισμα στα τέσσερα με 4:41 να απομένουν.

Στη συνέχεια ο Γέιλ προηγήθηκε με 73-72 με 2:11 να απομένουν στο τρίποντο του Τζον Πουλακίτα. Οι ομάδες αντάλλαξαν χαμένες βολές προτού ο Παυλικίτας κάνει φάουλ στον Ντένβερ Τζόουνς του Auburn στα 46 δευτερόλεπτα που απομένουν.

Από εκεί, τα μπουλντόγκ παρέμειναν. Κάπως.

Ο Τζόουνς, ένας σουτέρ ελεύθερων βολών κατά 88%, έχασε το πρώτο από το 1-και-1 προτού ο Ντάνι Γουλφ κάνει άλλες δύο ελεύθερες βολές για να διευρύνει το προβάδισμα σε τρεις. Ο Auburn είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα, αλλά το τρίποντο του Trey Donaldson έφυγε από το χείλος.

Αφού ο Yasin Karrum έκανε μία από τις δύο ελεύθερες βολές, η Katie Johnson του Auburn δέχθηκε φάουλ για λέι απ 9,4 δευτερόλεπτα για να απομείνει.

Ο Τζόνσον έχασε την ελεύθερη βολή του, αλλά ο Όμπερν πήρε τη μπάλα με βέλος κατοχής μετά από ισοπαλία στο ριμπάουντ.

READ  Οι επιστήμονες αποκαλύπτουν τον λόγο για τον οποίο τα μαλλιά σας γκριζάρουν καθώς μεγαλώνετε

Ο Τρέι Ντόναλντσον έγινε φάουλ κάτω από το καλάθι σε μια εισερχόμενη πάσα και πήγε στη γραμμή των ελεύθερων βολών. Έχασε και τις δύο ελεύθερες βολές του … και ο Auburn πήρε το ριμπάουντ. Ο Τζόνι Μπρουμ έχασε ένα λέι απ καθώς χτύπησε δυνατά στο έδαφος και ο Τζέιλιν Γουίλιαμς μπλόκαρε ένα σουτ πριν από τη λήξη.

Ο Broom έπεσε στο έδαφος και τραυμάτισε το δεξί του γόνατο και κάθισε στην αυλή καθώς το Yale γιόρταζε τη νίκη του.

Ο Παυλακίδας είχε 28 πόντους στο παιχνίδι. Ήταν 10 στα 15 από το γήπεδο και 6 στα 9 από τη γραμμή των 3 πόντων. Ο Μπρουμ σημείωσε 24 πόντους στο 7-10 από το γήπεδο και το 9-για-11 από τη γραμμή.

Ήταν η πρώτη νίκη του Yale στο τουρνουά NCAA από τότε που οι Bulldogs κέρδισαν το Νο. 5 Baylor το 2016 ως νούμερο 12. Οι Μπουλντόγκ έκτοτε έκαναν δύο εμφανίσεις στο March Madness, και τα δύο παιχνίδια του πρώτου γύρου στο Νο. 14 σπόροι.

Η ήττα του Auburn συνέχισε ένα τρομερό ξεκίνημα στο τουρνουά NCAA για την SEC. Οι Tigers έγιναν η πέμπτη ομάδα της SEC που έχασε στον πρώτο γύρο όταν η Φλόριντα έχασε από το Κολοράντο μέσα σε λίγα λεπτά. Η Πολιτεία του Μισισιπή, το Κεντάκι και η Νότια Καρολίνα έχασαν την Πέμπτη. Το Τενεσί ήταν το μόνο σχολείο SEC που σημείωσε νίκη την πρώτη μέρα του τουρνουά.

Οι Tigers μπήκαν στο τουρνουά NCAA ως πρωταθλητές του τουρνουά SEC και κατατάχθηκαν στο Νο. 7 από την BetMGM για να κερδίσουν τον εθνικό τίτλο. Πριν τον αγώνα αρ. Μπορείτε να στοιχηματίσετε ότι ο Auburn υστερούσε στην 4η σειρά. Αλλά ο Auburn δεν έπαιξε όπως η αγαπημένη Παρασκευή.

READ  Η Επιτροπή Δεοντολογίας της Βουλής ανακοινώνει έρευνα για τον μπερδεμένο βουλευτή Χόρχε Σάντος

Ο Auburn είχε αρκετές ευκαιρίες να αποβάλει τον Yale στο δεύτερο ημίχρονο και δεν τα κατάφερε. Οι Tigers έχασαν επίσης τον Chad Baker-Masara. Αποβλήθηκε για 2 φάουλ στον August Mahoney του Yale στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Ο Baker-Masara μπήκε στο παιχνίδι ως ο τρίτος σκόρερ της Auburn.